fbpx

Program fakultatywny

Oferujemy bogaty program zajęć i atrakcji dodatkowych. W zależności od upodobań możemy przeprowadzić warsztaty na miejscu lub zorganizować wycieczkę pieszą lub autokarową. Każda oferta jest płatna dodatkowo.

Warsztaty

Wikliniarskie

Instruktor dojeżdża z pobliskiej miejscowości na teren placówki, albo grupa dochodzi lub dojeżdża około 5 km (dodatkowy koszt dojazdu).

Koszt: 15 zł/ osoba

Malarskie

Uczestnicy poznają zróżnicowane techniki malarskie, możliwe wyjście w plener. Prowadzą studentki wzornictwa.

Koszt: 10 zł/ osoba

Pszczelarskie

Pszczelarz przywozi pszczoły w przeszklonym ulu i organizuje zajęcia na terenie placówki. Możliwa degustacja i warsztaty np. wyrobu świec.

Koszt: 12 zł/ os (degustacja + 3 zł, warsztaty + 5 zł)

Kulinarne

Warsztaty tradycyjnej kuchni pogórzańskiej –  pieczenie m.in. prouzioków w GCKCiP w Rzepienniku Strzyżewskim  (dojście/ dojazd ok. 6 km).

Koszt: 100 zł/ grupa (do 20 os)

Tkackie

Zajęcia prowadzone w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim (dojście/ dojazd ok. 6 km).

Koszt: 200 zł/ grupa (do 20 os)

Obrzędowe

Warsztaty dekoracji, m.in. ozdób choinkowych, pisanek, palem czy wianków w GCKCiP w Rzepienniku Strzyżewskim  (dojście/ dojazd ok. 6 km).

Koszt: 200 zł/ grupa (do 20 os)

Garncarskie

Zajęcia prowadzone w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Promocji w Rzepienniku Strzyżewskim (dojście/ dojazd ok. 6 km).

Koszt: 200 zł/ grupa (do 20 os)

Inne

W przygptowaniu m.in. zajęcia z czerpania papieru. Ponadto w pobliskim Centrum Kultury organizowane są także zajęcia z animacji poklatkowej, czy modelowania figur z siana. Więcej na: gckrzepiennik.pl

Królisie tulisie

Czym się różni królik od zająca, co to są skoki i omyki? Na te i wiele innych pytań odpowiada prowadząca warsztaty z żywymi królikami do głaskania.

Koszt: 7 zł/ os (grupa 15-25 os)

Kuraki lubią dzieciaki

Czy kury latają, jak odróżnić kurę od koguta, jak kurczak oddycha w jajku? Warsztaty z żywymi zwierzętami przekazują wiele ciekawostek o drobiu.

Koszt: 7 zł/ os (grupa 15-25 os)

Kto ma owce, ten ma co chce

Jak z wełny powstaje sweter, co to jest bundz i bryndza, co je owca na wypasie? Zajęcia z żywymi owcami przybliżają ich rolę w środowisku i rolnictwie.

Koszt: 10 zł/ os (grupa 15-25 os)

Wycieczki autokarowe

Turza (ok. 10 km od Kołkówki, dojazd ok. 20 min.)

Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi. Prywatne obserwatorium astronomiczne, budowane od 1998 roku przez Magdalenę i Bogdana Wszołków. 

Na terenie obserwatorium znajdują się pracownia astronomiczna z biblioteką, dwie 5-metrowe kopuły dla teleskopów optycznych, radioteleskop, 9-metrowa amerykańska antena satelitarna. Jedną z atrakcji jest naziemna amerykańska stacja satelitarna o średnicy czaszy 5.4 m, która wcześniej służyła w wojskowym ośrodku w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej. 

W programie, oprócz zwiedzania, przewidziano obserwacje teleskopowe, pogadankę tematyczną i prezentację multimedialną lub film. Dla szkół organizowane są lekcje astronomiczne na tematy zamawiane przez nauczycieli. Więcej na: oajadwiga.pl

 • cena: 10 zł/osoba
Ołpiny (ok. 14 km od Kołkówki, dojazd ok. 10 min.)

„Paryja” to czynne 14-hektarowe gospodarstwo rolne ze stadniną. W obejściu i w „Szopie Tradycji” znajduje się wystawa etnograficzna przedmiotów gospodarstwa domowego. Przy okazji wolnego spaceru po okolicach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, przekazywana jest wiedza i wiele ciekawostek związanych z obiektami na trasie i na terenie gospodarstwa. W trakcie pobytu planowany jest wypoczynek, zabawy i posiłek.

Wśród atrakcji i zabaw w czasie pobytu są np.: napędzanie kieratu, slalom małymi wózkami z wiaderkiem wody, sztafeta z jajkiem na łyżce, strzelanie z bata, rzucanie podkowami do celu, zabawa w hacele. W czasie ogniska, grupami po kilka osób, organizowane są przejażdżki konne pod okiem instruktora jeździectwa. Więcej na paryja.agro.pl

 • Szacowany czas pobytu z dojazdem to 6-7 godzin,
 • cena całości to 25zł/osoba;
 • dodatkowo można skorzystać z warsztatów pieczenia prołzioków z mąki orkiszowej (produkt regionalny), kołodziejskich, przędzalnictwa i kręcenia powrozów (po 15 zł każde).
Burzyn (ok. 15 km od Kołkówki, dojazd ok. 20 min.)

Park linowy składa się z dwóch tras dopasowanych do możliwości różnych grup wiekowych (zielona z 70 metrową tyrolką – od 151 cm wzrostu; żółta – dla dzieci o wzroście do 150 cm). Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów, uczestnicy ruszą na trasy zawieszone między drzewami na różnych wysokościach. Ciekawe przeszkody i zjazdy oraz odrobina wysiłku fizycznego i adrenaliny przyniosą wiele radości.

Na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Dudek” znajdują się także altana, grill, boisko sportowe, plac zabaw oraz bufet.

Dodatkowo można zorganizować zajęcia ze strzelectwa z łuków oraz karabinka pneumatycznego na wydzielonej strzelnicy.

 • Koszt dwóch tras linowych bez limitu czasu i liczby przejść – 30 zł od osoby,
 • pakiet: strzelnica + dwie trasy linowe bez limitu czasu i liczby przejść – 40zł od osoby.
Tuchów (ok. 15 km od Kołkówki, dojazd ok. 20 min.)

Zwiedzanie centrum miasta – czworoboczny Rynek, Ratusz Miejski z początku XIX wieku, budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – obecnie siedziba Sądu Rejonowego, kapliczka słupowa z figurką “Ecce Homo” (opcjonalnie – spotkanie z burmistrzem). Wizyta w Domu Kultury w Tuchowie (opcjonalnie film w muzeum 3d) i muzeum miejskim.

Zespół kościelno-klasztorny O.O. Redemptorystów z przełomu XVII i XVIII wieku wraz z Bazyliką Mniejszą – Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – o wystroju barokowym (historia miejsca oraz kult cudownego obrazu, dzieje zakonu Redemptorystów, kaplice kościelne), w którym mieszczą się: Muzeum Misyjne O.O Redemptorystów (spreparowane egzotyczne zwierzęta i pamiątki przywiezione przez Misjonarzy pracujących na całym świecie); Muzeum Etnograficzne (przedmioty związane z życiem, pracą i religijnością ludzi z okolic Tuchowa); Całoroczna Ruchoma Szopka Bożonarodzeniowa.

 • cena „co łaska”

Las Tuchowski – ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza z bogatym drzewostanem, naturalnymi zbiornikami śródleśnymi oraz pięknymi miejscami widokowymi (panorama Tuchowa i okolic, Beskid Sądecki, Tatry). Długość trasy – 4,4 km; dla mniej wytrwałych, krótszy wariant – 2,5 km.

Ciężkowice i Kąśna Dolna, Jastrzębia (ok. 20 km od Kołkówki, dojazd ok. 25 min.)

Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. K.W. Tomków (ok. 2 godz.), w tym multimedialna wystawa przyrodnicza, „wirtualna podróż łodzią podwodną (atrapa) po dnie rzeki Białej”, lekcja dydaktyczna.

 • cena: 8 zł od dziecka + 50 zł przewodnik; lekcja muzealna 100 zł/45 min.

Zwiedzanie Rezerwatu Przyrody „Skamieniałe Miasto” (ok. 2 godz.) – oprowadza wychowawca DWD lub przewodnik. Więcej na: skamienialemiasto.pl

cena: 2 zł od dziecka

Zwiedzanie Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (ok. 1 godz.)

 • cena: 6 zł dzieci + przewodnik 30 zł

Zamiast Kąśnej lub dodatkowo może być Grociarnia w Jastrzębi i dodatkowo zwiedzanie kościoła w Jastrzębi; parafiajastrzebia.pl 

 

 • cena: 5 zł od dziecka
Biecz i Binarowa (ok. 20 km od Kołkówki, dojazd ok. 30 min.)

Zwiedzanie Muzeum Aptekarstwa i Turmy w Bieczu, spotkanie z katem (ok. 2 godz.). Więcej na: muzeum.biecz.pl

 • cena: dzieci – 4 zł, turma – 2 zł, dorośli – 4 zł, przewodnik po ekspozycji – 20 zł

Spacer po Rynku w Bieczu, wyjście na wieżę Ratusza.

 • wejście na wieżę – cena: dzieci – 2,5 zł, dorośli – 5 zł

Dodatkowo można zwiedzić: Muzeum – Kromerówka (ok. 3/4 godz.). Możliwość zakupienia pamiątek

 • cena: dzieci – 2 zł, dorośli – 4 zł; przewodnik po ekspozycji – 20 zł;

Baszta Kowalska (ok. 30 min.)

 • ceny: dzieci – 2 zł, dorośli – 4 zł; 

Bilet zbiorczy do wszystkich obiektów czynnych w danym sezonie: dzieci – 6 zł; dorośli 14 zł

Trasy turystyczne: 100 zł od grupy

Zwiedzanie kościoła w Binarowej (ze względu na osobę przewodniczki rewelacyjna atrakcja dla dzieci).

Tarnów (ok. 30 km od Kołkówki, dojazd ok. 50 min.)

Zwiedzanie Muzeum w Ratuszu: W kontuszu i przy szabli – Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków.

 • ceny: dzieci- 5 zł; dorośli – 8 zł, + przewodnik – 60 zł; lekcja muzealna – 6 zł od osoby; warsztaty muzealne – grupa do 25 osób – 8 zł od osoby

Wyjście na wieżę ratuszową, zegar ratuszowy:

 • ceny: dzieci – 5 zł; dorośli – 10 zł.

Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego: Romowie. Historia i kultura (ok. 1 godz.) oraz wystawa czasowa poświęcona np. dawniej używanym sprzętom w domu i zagrodzie (ok. 45 minut).

 • ceny: dzieci – 5 zł, dorośli – 8 zł, + przewodnik 40 zł; lekcja muzealna – 7 lub 9 zł od osoby.

Zwiedzanie zabytków i atrakcji miasta: Wielkie Schody, Rynek, Katedra, Kościółek na Burku, Pomnik Józefa Bema, Mury Starego Miasta, Stara Łaźnia i pomnik pierwszego transportu do Auschwitz, Bima – pozostałość po synagodze, Brama Seklerska, pomnik Sandora Petofiego, Pomnik Ofiar Stalinizmu, pomnik Wincentego Witosa, kościół przy klasztorze oo. Bernardynów (ul. Wałowa) z pomnikami: poetów, pisarzy, króla Władysława Łokietka (ok. 1,5 – 2 godz.); Mauzoleum Józefa Bema w Parku Strzeleckim (ok. 30 minut) oraz plac zabaw dla dzieci młodszych (ok. 30-45 minut); zwiedzanie ruin zamku warownego na Górze Św. Marcina z widokiem na miasto (ok. 1 godz.) – oprowadza wychowawca DWD.

 

Grybów (ok. 30 km od Kołkówki, dojazd ok. 50 min.)

„Zamek Stara Baśń” w Grybowie to obiekt utrzymany w klimacie staropolskiego zamku. Budowlę otacza czterometrowy mur, po którym można spacerować, połączony z dwiema basztami.  

W programie przewidziano zwiedzanie warownego grodu na wesoło: zabawy średniowiecznie (spacer z animatorem ustaloną trasą; główne atrakcje przy zwiedzaniu to: wyszukiwanie smoków, tajemnica wieży księżniczek, wcielanie się w różne postaci przy pomocy rekwizytów i strojów – zdjęcia, legenda podziemnego miasta z ukrytym skarbem Czyngis Chana); oraz strzelanie z łuku, turniej kopistów na koniach (na szynach), praca mincerza (wybijanie denara Bolka Gniewnego) itp. (ok 2 godz.).

Za dodatkową opłatą program może zostać rozbudowany o warsztaty m.in.: wypiekania podpłomyków w średniowiecznym piecu, wykonania własnoręczne naczyń ceramicznych, gotowania zupy staropolskiej w kociołku. Więcej na: zamekstarabasn.pl

 • cena: 25 zł/osoba
Stróże k. Gorlic (ok. 30 km od Kołkówki, dojazd ok. 50 min.)

Zwiedzanie Muzeum Pszczlarstwa „Sądecki Bartnik”, pakiet „Miodowy Dzień” –  plenerowa ekspozycja uli, chaty wystawowe prezentujące eksponaty pszczelarskie, interaktywna wystawa „Sekrety ula”; uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych (wyrób świec lub pieczenie pierniczków); zabawy w „Pszczelej wiosce” na placu zabaw; zakupy produktów pszczelarskich w miodowym sklepiku. Więcej na: bartnik.pl

 • Zwiedzanie muzeum pszczelarskiego z przewodnikiem cena: 11 zł od osoby
Trzcinica (ok. 35 km od Kołkówki, dojazd ok. 40 min.)

Kompleks w Trzcinicy składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Teren Skansenu jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W trakcie wykopalisk odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, w tym: przedmioty z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza.

To tu w jednym miejscu znajduje się najstarsza ufortyfikowana osada obronna sprzed ponad 4000 lat; osada z kręgu kultury Otomani-Füzesabony datowana na lata 1650-1350 p.n.e. oraz potężny słowiański gród obronny z okresu wczesnego średniowiecza – 770-1030 n.e. W karpackiej Troi zrekonstruowano ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat.

Organizowane są tu warsztaty edukacyjne m.in.: Młody archeolog, gry i zabawy Słowian, łucznicze, ceramiczne. Więcej na: karpackatroja.pl

 • Zwiedzanie wystawy stałej, parku archeologicznego i grodziska – 13 zł; zwiedzanie wystawy stałej i parku archeologicznego – 10 zł; platforma widokowa – 2 zł;
 • opłata za przewodnika – 50 zł;
 • cena warsztatów: 200 zł/grupa, czas trwania – 90 minut
Jasło (ok. 40 km od Kołkówki, dojazd ok. 50 min.)

Zwiedzanie Muzeum połączone z mini-warsztatmi robienia lizaka lub przygotowania pizzy. Słodka atrakcja dla małych i dużych łasuchów. W czasie wizyty organizowany jest pokaz ręcznego wytwarzania lizaków i cukierków.  Uczestnicy mają także okazję poznać rodzaje cukrów, aromatów, barwników wykorzystywanych przy produkcji słodyczy, a także historię lizaka.

Zwiedzający sami próbują cukrów, wąchają aromaty i mieszają barwniki spożywcze, a także poznają pochodzenie produktów. W muzeum znajdują się oryginalne urządzenia, zarówno historyczne, jak i współczesne, na których wytwarza się lizaki i cukierki.

Na koniec, uczestnicy mogą własnoręcznie stworzyć kolorowego lizaka lub upiec pizzę. Więcej na: uschabinskiej.pl

 • cena: zwiedzanie + warsztaty robienia lizaka: 12 zł/os
Pilzno i Zalipie (ok. 60 km od Kołkówki, dojazd ok. 60 min.)

Pilzno: wystawa w Muzeum Lalek, prezentująca lalki polskie i ze świata; zwiedzanie manufaktur pracowni lalek, gdzie zwiedzający poznają takie zawody jak: krawiec, krojczy, perukarz, malarka.

Podczas zwiedzania dzieci dowiadują się, jaką rolę pełnią lalki w życiu człowieka, zobaczą proces powstawania lalki, poznają kulturę innych narodów i przeniosą się w bajkowy świat dzięki animacjom multimedialnym. Możliwość udziału w warsztatach w działających przy muzeum pracowniach.

Dodatkowo możliwe jest zwiedzanie filii muzeum znajdującej się w Lipinach ukazującej: malowniczą, miniaturową wieś inspirowaną Lipcami Reymontowskimi oraz wioskę Krasnali, zamek Śpiącej Królewny, itp. (dla chętnych wystawa „Lalki Japonii”; „Baśnie Braci Grimm”). Więcej na: muzeumlalek.pl

 • cena: Muzeum Lalek – dzieci 14 zł; Skansen/filia muzeum w Lipinach – dzieci 14 zł; Wystawa „Lalki Japonii; Baśnie Braci Grimm (dla chętnych) – dzieci 8 zł; Warsztaty w pracowni lalkarskiej – 20 zł (kukiełki, pacynki); Kukiełki w strojach ludowych – 32 zł; Warsztaty w pracowni ceramicznej lub pracowni kwiatów z bibuły – 11 zł; Naszyjnik lub bransoletka z paciorków ceramicznych – 12 zł. Prace wykonane przez dzieci w pracowni ceramicznej są wypalane i przesyłane na adres szkoły w ciągu dwóch tygodni.

Muzeum Regionalne w Pilźnie oferuje bezpłatne lekcje muzealne połączone ze zwiedzaniem. Zajęcia, podzielone na kategorie wiekowe, trwają od 60 do 120 min. Wśród tematów zajęć można znaleźć: „Konik nie na biegunach…” (zajęcia edukacyjne i specjalne warsztaty ceramiczne o dawnych dziecięcych zabawkach i formach spędzania wolnego czasu); „W chłopskiej chacie i zagrodzie” (udział w wybranych pracach, m. in. pranie na tarze, wyrabianie masła w maselnicy); „Muzealny kufer rozmaitości” (zwiedzanie dzięki specjalnemu kufrowi z tajemniczymi przedmiotami i wskazówkami zamieni się detektywistyczną wyprawę).  Więcej na: muzeumpilzno.pl

 • cena:  bezpłatnie, konieczna wcześniejsza rezerwacja

Zalipie: malowana zagroda Felicji Curyłowej, gdzie można podziwiać oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po artystce; możliwość udziału w warsztatach plastycznych, podczas których wykonuje się malowanie motywów kwiatowych na drewnianej łyżce, dzwoneczkach oraz prace okazjonalne np. palemki wielkanocne.

 • cena:  bilet normalny – 8 zł; bilet ulgowy – 5 zł; Dom Malarek – zwiedzanie 20 zł od grupy zorganizowanej (powyżej 10 osób), warsztaty plastyczne -11 zł dzieci, 15 zł – dorośli
Żarnowiec (ok. 60 km od Kołkówki, dojazd ok. 1,5 godz.)

Muzeum Marii Konopnickiej – zwiedzanie wystawy stałej: cena 8 zł od dziecka; zwiedzanie wystawy czasowej: 3 zł; dodatkowo można skorzystać z lekcji muzealnej. Więcej na: muzeumzarnowiec.pl

Można połączyć z Bóbrką.

Bóbrka (ok. 65 km od Kołkówki, dojazd ok. 1,5 godz.)

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa. Na terenie ponad 20ha znajduje się najstarsza na świecie i nadal działająca kopalnia ropy naftowej. Otwarta w 1854 roku przez Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassa-Zrenckiego, jest obecnie częścią Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Szczegóły na: bobrka.pl 

 • cena: 12 zł od dziecka;
 • film – 3 zł od osoby (min 5 osób);
 • przewodnik w języku polskim (max 50 osób): trasa I  „Śladami naftowych pionierów” (czas zwiedzania ok. 1 h)  – cena: 50 zł; trasa II „Od kopania do wiercenia” (czas zwiedzania ok. 2 h)  – cena: 75 zł; trasa III „Trzy wieki kopalni w Bóbrce” (czas zwiedzania ok. 3 h), dostępna od wtorku do piątku – cena: 120 zł; trasa IV Zwiedzanie po obiektach trasy ” Od kopania do wiercenia” wraz z możliwością obiadu (czas zwiedzania ok. 2 h) – cena: 75 zł;
 • audioprzewodnik – 15 zł.
Korczyna (ok. 67 km od Kołkówki, dojazd ok. 1,5 godz.)

Galeria Samochodów Bajkowych, Filmowych i Wyścigowych. Na ponad 500 metrach kwadratowych znajduje się wyjątkowa kolekcja pojazdów. W galerii znajdują się kultowe, w pełni sprawne, modele wyprodukowane w latach od 1928 do 2018. Oprócz możliwości zrobienia sobie zdjęć z perłami motoryzacji, na odwiedzających czeka sporo atrakcji, jak samochód do malowania kredą czy auto zbudowane z klocków LEGO oraz największa na świecie diorama z samochodami Mustang w skali 1/24. 

W sąsiedztwie mieszczą się Pijalnia i Fabryka Czekolady M.Pelczar Chocolatier, gdzie organizowane są warsztaty czekoladowe pod okiem Mistrza Polski Cukierników Mirosława Pelczara (ok. 1,5 do 2h). W programie m.in: historia czekolady, degustacja czekolad, produkcja czekolady na żywo, prezentacja największej czekoladowej fontanny w Polsce, wylewanie lizaków i zdobienie tabliczek czekoladowych (do zabrania ze sobą).

 • cena warsztatów:  grupa 5-10 os – 50 zł/os, 11-15 os – 40 zł/os, 16-60 os – 35 zł/os;
 • cena zwiedzania galerii: info na: galeriasamochodow.pl.