Skrócony zestaw zasad dla uczestnika turnusu
w Domu Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” w Kołkówce:
➔ Uczestnicy muszą regularnie myć ręce wodą z mydłem wg instrukcji znajdującej się w łazienkach.
➔ Po budynku uczestnicy poruszają się w obuwiu zamiennym, odzież wierzchnia pozostawiana jest w szatni.
➔ Przy każdym wejściu do budynku obowiązkowo należy zdezynfekować ręce.
➔ W pokojach należy dbać o czystość:
• łóżko powinno być zaścielone,
• ubrania schowane w szafie,
• jedzenie (słodkości) należy przechowywać w szufladach szafkach nocnych,
• wszystkie śmieci należy od razu wyrzucać do koszy,
➔ Okno w pokoju otwiera wyłącznie wychowawca, uczestnicy wypoczynku mogą jedynie okno uchylać.
➔ Każdorazowe złe samopoczucie natychmiast należy zgłosić wychowawcy.
➔ W miarę możliwości staramy się trzymać dystans społeczny.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA
NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA COVID-19 U DZIECKA
obowiązująca w Domu Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” w Kołkówce
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Cel procedury: zapewnienie bezpieczeństwa w placówce Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania pracowników placówki w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u dziecka
Uczestnicy postępowania: dyrektor, nauczyciele, wychowawcy, pielęgniarka, pracownicy placówki
Zakresy odpowiedzialności:
Dyrektor:
- Odpowiada za opracowanie zasad postępowania w placówce w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u dziecka przebywającego w placówce.
- Wydziela odrębne pomieszczenie, które może pełnić funkcje izolatki. Pomieszczenie powinno znajdować się w odległości min. 2 m od innych osób.
- Pomieszczenie powinno być co najmniej dwa razy dziennie sprzątane (myte) i dezynfekowane.
- W pomieszczeniu nie powinno być sprzętu oraz przedmiotów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. dywanu)
- Dyrektor ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i pracowników informuje najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o pojawieniu się w placówce dziecka z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID-19. Po powiadomieniu stacji czeka na instrukcje i postępuje zgodnie z nimi.
- Jeśli niniejsza procedura jest niezgodna z instrukcjami wskazanymi przez stację sanitarnoepidemiologiczną, postępuje się zgodnie z instrukcjami stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji.
- Notatka zawiera następujące informacje:
- datę,
- godzinę powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- godzinę powiadomienia rodziców,
- opis przebiegu działań.
- Dyrektor przechowuje notatkę w dokumentacji placówki.
- Dyrektor powiadamia o przypadku organ prowadzący.
Wychowawcy opiekujący się dzieckiem:
- Jeśli pracownik placówki zauważy u dziecka niepokojące objawy sugerujące zakażenie COVID-19 (np. temperatura, duszność, kaszel, biegunka, katar), niezwłocznie izoluje dziecko w wydzielonym, wskazanym przez dyrektora pomieszczeniu.
- Dziecko do czasu przybycia rodziców zostaje pod opieką wyznaczonego pracownika placówki. Pracownik ten zabezpieczony zostaje w środki ochrony osobistej (maseczkę, rękawiczki jednorazowe, fartuch z długim rękawem, przyłbicę).
- Inni pracownicy, którzy kontaktują się z dzieckiem, przejawiającym niepokojące objawy sugerujące COVID-19, zobowiązani są używać indywidualnych środków ochronnych. Wskazane jest jednak ograniczenie kontaktów do minimum.
- Wychowawca sprawujący opiekę nad dziećmi w grupie, w której przebywało dziecko z niepokojącymi objawami sugerującymi COVID-19, zobowiązany jest otoczyć opieką pozostałe dzieci i zadbać, by:
- umyły ręce zgodnie z instrukcją,
- jeśli to możliwe, przeszły do innego zdezynfekowanego pomieszczenia placówki lub wyszły na zewnątrz budynku placówki.
- wyznaczone osoby wietrzą pomieszczenie, w którym przebywała grupa, dokonują czynności myjących i dezynfekujących w pomieszczeniu.
- po umieszczeniu dziecka w izolatce, wychowawca grupy, korzystając z zasad szybkiej komunikacji z rodzicami, niezwłocznie powiadamia o izolacji i konieczności pilnego odbioru dziecka z placówki.
- odbiór dziecka następuje zgodnie z ustaloną procedurą odbioru dziecka obowiązującą w okresie pandemii koronawirusa.
Regulamin wypoczynku Domu Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” w Kołkówce (DWD) w okresie zagrożenia COVID-19
- Rodzice/prawni opiekunowie dziecka – uczestnika wypoczynku pisemnie poświadczają o:
- faktycznym stanie zdrowia dzieci w dniu wyjazdu, o braku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną;
- nie zamieszkiwaniu z osobą przebywającą na kwarantannie i nie utrzymywaniu kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku;
- przestrzeganiu i stosowaniu się do wytycznych i regulaminu wypoczynku DWD w okresie zagrożenia COVID19 oraz wzmożonych zasad higieny;
- gotowości do niezwłocznego – do 12 godzin – odbioru dziecka z DWD w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności).
- Rodzice/opiekunowie prawni udostępniają numer telefonu lub inny kontakt poprzez podanie go w kwarcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku zapewniający szybką komunikację.
- Osoby odprowadzające dziecko na zbiórkę lub do budynku Domu Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” są zdrowe, nie mają objawów infekcji lub choroby zakaźnej, nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.
- Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku. W przypadku występowania u uczestnika chorób przewlekłych konieczne jest dostarczenie opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wypoczynku.
- Rodzice/opiekunowie prawni zaopatrują uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku w DWD (rekomendowane maseczki jednorazowe).
- Dom Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych.
- W budynku wyodrębniono pomieszczenie (izolatkę) umożliwiające zapewnienie izolacji osobie z objawami wskazującymi na wystąpienie choroby, w tym w szczególności choroby zakaźnej.
- Liczba uczestników przebywających w obiekcie jest dostosowana i zapewniająca dystans społeczny podczas pobytu, w tym podczas prowadzenia zajęć.
- Dystans społeczny obowiązuje także przy korzystaniu z pionu sanitarnego.
- Zakwaterowanie uczestników w obiekcie odbywa się na zasadzie wymiany turnusu, eliminując do minimum kontakt uczestników pomiędzy zmieniającymi się turnusami.
- Pomiędzy turnusami obiekt poddawany jest dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp.
- Zapewnione są środki higieniczne w ilości wystarczającej dla personelu oraz uczestników wypoczynku.
- Osoby zatrudnione podczas wypoczynku mają zapewnione indywidualne środki ochrony osobistej. Na wypadek wystąpienia okoliczności zaostrzenia ryzyka, DWD ma na wyposażeniu również dodatkowe środki w postaci nieprzemakalnych fartuchów z długim rękawem, przyłbice, maseczki, rękawiczki.
- Organizator wypoczynku zapewnia możliwość interwencji pielęgniarki.
- Zapewnia się bezpieczny sposób zakwaterowania uczestników wypoczynku według przygotowanego przez DWD podziału na grupy wychowawcze, bez gromadzenia się w jednym miejscu.
- Pracownicy DWD zostali przeszkoleni z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID19 oraz obowiązujących w tym zakresie procedur przez specjalistę ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Kadra wypoczynku skierowana do pracy w DWD przez organizatora zostaje zapoznana z obowiązującymi w placówce procedurami postępowania w okresie zagrożenia COVID19.
- Kadra oraz uczestnicy wypoczynku zobowiązani są do:
- regularnego i dokładnego mycia rąk wodą z mydłem oraz dezynfekowania ich środkiem do dezynfekcji wg wywieszonych w toaletach instrukcji;
- stosowania zasad ochrony podczas kichania i kaszlu;
- podczas kichania i kaszlu należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować;
- zachowania bezpiecznej odległości;
- unikania dotykania oczu, nosa i ust;
- unikania spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego;
- dbania o odporność, wysypiania się, dbania o kondycję fizyczną, racjonalnego odżywiania;
- nie pić picia z nikim innym z tej samej butelki, nie częstować nikogo żywnością znajdującą się w woreczku (np. chipsy, paluszki, ciastka – palce dłoni mogą zawierać zarażoną ślinę);
- w momencie złego samopoczucia wychowanek natychmiast zgłasza fakt wychowawcy lub kierownikowi wypoczynku lub dyrektorowi DWD.
- Na terenie placówki umieszczone są w widocznym miejscu dozowniki z płynem odkażającym – wejścia do budynku, pomieszczenia wspólnie użytkowane. Umieszczone są również w łazienkach i umywalniach instrukcje dotyczące prawidłowego mycia i odkażania rąk.
- Na terenie obiektu na tablicach ogłoszeń umieszczone są numery telefonów do stacji sanitarno – epidemiologicznej oraz służb medycznych.
- Organizacja stołówki zapewnia zachowanie dystansu pomiędzy uczestnikami wypoczynku.
- Posiłki wydawane są zmianowo dla uczestników wypoczynku. Po każdej zmianie dezynfekuje się blaty stołów i poręcze krzeseł.
- Grupa uczestników wypoczynku liczy do 15 osób (w przypadku dzieci do 10. roku życia) i do 20 osób(dzieci powyżej 10. roku życia).
- Osoby z zewnątrz, w tym rodzice i krewni wychowanków i inne osoby, np. dostawcy towarów ograniczają wizyty do niezbędnego minimum (z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego: osłony ust i nosa, stosowanie rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk, dopuszczanie tylko osób zdrowych).
- Personel kuchni i obsługi administracyjnej i technicznej nie kontaktuje się z uczestnikami i kadrą wypoczynku poza niezbędnymi czynnościami.
- W sytuacji wystąpienia objawów chorobowych u uczestnika wypoczynku zapewnia się szybki kontakt z lekarzem/pielęgniarką, który zdecyduje o możliwości pozostania dziecka w miejscu wypoczynku lub konieczności niezwłocznego odebrania go przez rodziców lub prawnych opiekunów.
- Aby umożliwić dyrekcji, wychowawcom oraz opiekunom nocnym szybką komunikację z rodzicami/opiekunami prawnymi uczestników wypoczynku w pokoju nauczycielskim i sekretariacie dostępne są listy z numerami telefonów do rodziców.
- Infrastruktura obiektu, w tym sprzęt sportowy i inne pomoce wykorzystywane podczas zajęć są regularnie dokładnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących.
- W pomieszczeniach do prowadzenia zajęć nie ma przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.
- Sale do prowadzenia zajęć są regularnie wietrzone, sprzątane i dezynfekowane.
- Wszystkie osoby zapewniające realizacje programu wypoczynku muszą być zdrowe, bez objawów infekcji lub innej choroby, w tym w szczególności zakaźnej, a w okresie ostatnich 14 dni przed rozpoczęciem turnusu nie zamieszkiwały z osobą przebywająca na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Kadra wypoczynku stosuje przepisy odrębne dotyczące aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz aktualne wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.